penzion Zlatovláska Červená Lhota
telefonkontaktyfacebook

 

Červená Lhota a pohádková Zlatovláska

Zámek Červená Lhota (něm. Rothlhotta) je renesanční vodní zámek ve východní části jižních Čech na severu Jindřichohradecka.
Zámek je umístěn na skále, která se přehrazením údolí a zvýšením hladiny vody stala ostrůvkem na zámeckém rybníku. Zámek tvoří uzavřená čtyřkřídlá dispozice kolem čtvercového nádvoří. Nad vjezdem je umístěna věž.

K zámku vede přístupová cesta přes kamenný most.

 


Ve zdech zámku Červená Lhota plyne život již 600 let. Zámek během této doby několikrát výrazně změnil svoji tvář. Poprvé to bylo krátce po roce 1530, kdy zdejší středověkou tvrz, doloženou písemně až v roce 1465, koupil rytíř Jan Kába z Rybňan a začal ji renesančně upravovat.

Snad největší a nejkrásnější změnu zaznamenala Lhota v době po roce 1641, kdy se stal majitelem zámku významný český šlechtic Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, za něhož proběhly barokní úpravy prvního patra. Poslední stavební úpravy souvisejí s knížecí rodinou Schönburg-Hartenstein, která zámek vlastnila až do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn.

 

Prohlídka zámku trvá asi 50 minut, během ní lze vidět 16 pokojů představující bydlení šlechty v 19. století a na začátku 20. století.

 

Na zámku se natáčelo několik pohádek a filmů. Zmiňujeme např. Svatby pana Voka a Pan Vok odchází, pohádka O štěstí a kráse, Pan Tau. Zámek se také objevil ve známém seriálu Nemocnice na kraji města.

 

zámek Červená Lhota - svatby  

 

film Zlatovláska

  • (1973, režie Vlasta Janečková)
  • Filmová místa: zámek Červená Lhota, krásné záběry rybníka a zámku
  • Stručný děj: Jednou přinesla kořenářka starému králi zvláštní rybu. „Kdo ji sní, porozumí řeči zvířat,“ řekla. Kousek ryby, i přes přísný zákaz, snědl mladý králův sloužící Jiřík. Král ho za to potrestal a poslal ho do světa, aby mu přivedl nevěstu, krásnou Zlatovlásku.
  • Hrají: Jorga Kotrbová (Zlatovláska), Petr Štěpánek (Jiřík), Ladislav Pešek (král, otec Zlatovlásky), Jiří Holý (starý král), Marie Rosolková (babička s hadem), Josef Velda (rybář), Jan Tříska (rybář) aj.
  • Perlička z natáčení: Televizní promítání Zlatovlásky se chystalo na Štědrý den v roce 1973. Všichni čekali u obrazovek, ale místo hraného filmu se začala odehrávat loutková pohádka. „Člověk, který v televizi připravoval vysílání, popletl filmy,” vzpomíná tehdejší kastelán zámku Miloslav Paulík. Zlatovláska a další filmy z konce 60. a počátku 70. let v podstatě zakládaly popularitu památky.
  • Co navštívit: Projeďte se na loďce po Zámeckém rybníku stejně jako herci v 70. letech minulého století.

 

 

PROČ PRÁVĚ ZLATOVLÁSKA?

Nově otevřený rodinný PENZION a RESTAURACE Zlatovláska se jmenuje podle stejnojmenné hudební pohádky, která se natáčela na romantickém zámku Červená Lhota v roce 1973.

Rodinný penzion Zlatovláska je ideální pro rodiny s dětmi, skupiny cyklistů a turistů. Dále pro rodinné oslavy, svatby a firemní školení. Také se u nás bude líbit seniorům, protože přízemí penzionu včetně restaurace je bezbariérové.

Zámek Červená Lhota se nachází jen jeden kilometr od našeho penzionu a je možno k nám dojít pěšky zámeckým parkem po několika cestách, které vedou přímo k nám do vesnice Jižná.
 

Hostům, kteří přijedou autem je u nás před penzionem k dispozici bezplatné parkoviště.
 

Nacházíme se v turistické oblasti Česká Kanada v Jižních Čechách.
 

Penzion Zlatovláska je novostavba, kterou jsme vystavěli během let 2017-2019, OTEVŘENO V KVĚTNU 2019. Penzion postavil sám pan majitel Marek Živný se svým otcem Jiřím Živným. Při práci jim pomáhali zedníci a řemeslníci z okolních vesnic.

Okolí zámku Červená Lhota vám bude připomínat místo, kde se zastavil čas. Když se k nám vrátíte po několika letech, bude to tady beze změn. Stále krásná příroda, hodně polních cest, kde se můžete v klidu procházet nebo jezdit na kole po cyklostezkách.

Patička webu

 

KONTAKTY

 

+420 724 165 071

 


info@penzionzlatovlaska.cz

 

 

Sledujte nás na:

 

 

 

www.svatbacervenalhota.cz

 

www.skolyvprirodezlatovlaska.cz

 

 

 

KDE NÁS NAJDETE

 

 

 

Jižná 24

378 21 Pluhův Žďár

700 m od Červené Lhoty

 

 

120 km - Praha

160 km - Brno

54 km - České Budějovice

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout

Penzion Zlatovláska v Pluhově Žďáru hodnocení