Penzion a restaurace Zlatovláska - 1 km od zámku Červená Lhota

Červená Lhota a pohádková Zlatovláska

Zámek Červená Lhota (něm. Rothlhotta) je renesanční vodní zámek ve východní části jižních Čech na severu Jindřichohradecka.
Zámek je umístěn na skále, která se přehrazením údolí a zvýšením hladiny vody stala ostrůvkem na zámeckém rybníku. Zámek tvoří uzavřená čtyřkřídlá dispozice kolem čtvercového nádvoří. Nad vjezdem je umístěna věž.

K zámku vede přístupová cesta přes kamenný most.


Ve zdech zámku Červená Lhota plyne život již 600 let. Zámek během této doby několikrát výrazně změnil svoji tvář. Poprvé to bylo krátce po roce 1530, kdy zdejší středověkou tvrz, doloženou písemně až v roce 1465, koupil rytíř Jan Kába z Rybňan a začal ji renesančně upravovat.

Snad největší a nejkrásnější změnu zaznamenala Lhota v době po roce 1641, kdy se stal majitelem zámku významný český šlechtic Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, za něhož proběhly barokní úpravy prvního patra. Poslední stavební úpravy souvisejí s knížecí rodinou Schönburg-Hartenstein, která zámek vlastnila až do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn.

 

Prohlídka zámku trvá asi 50 minut, během ní lze vidět 16 pokojů představující bydlení šlechty v 19. století a na začátku 20. století.

 

Na zámku se natáčelo několik pohádek a filmů. Zmiňujeme např. Svatby pana Voka a Pan Vok odchází, pohádka O štěstí a kráse, Pan Tau. Zámek se také objevil ve známém seriálu Nemocnice na kraji města.

 

zámek Červená Lhota - svatby  

 

film Zlatovláska

  • (1973, režie Vlasta Janečková)
  • Filmová místa: zámek Červená Lhota, krásné záběry rybníka a zámku
  • Stručný děj: Jednou přinesla kořenářka starému králi zvláštní rybu. „Kdo ji sní, porozumí řeči zvířat,“ řekla. Kousek ryby, i přes přísný zákaz, snědl mladý králův sloužící Jiřík. Král ho za to potrestal a poslal ho do světa, aby mu přivedl nevěstu, krásnou Zlatovlásku.
  • Hrají: Jorga Kotrbová (Zlatovláska), Petr Štěpánek (Jiřík), Ladislav Pešek (král, otec Zlatovlásky), Jiří Holý (starý král), Marie Rosolková (babička s hadem), Josef Velda (rybář), Jan Tříska (rybář) aj.
  • Perlička z natáčení: Televizní promítání Zlatovlásky se chystalo na Štědrý den v roce 1973. Všichni čekali u obrazovek, ale místo hraného filmu se začala odehrávat loutková pohádka. „Člověk, který v televizi připravoval vysílání, popletl filmy,” vzpomíná tehdejší kastelán zámku Miloslav Paulík. Zlatovláska a další filmy z konce 60. a počátku 70. let v podstatě zakládaly popularitu památky.
  • Co navštívit: Projeďte se na loďce po Zámeckém rybníku stejně jako herci v 70. letech minulého století.

 

Cyklisté vítáni

Jsme partnerem nadace Cyklisté vítáni. Zajistíme vám půjčení kol a elektrokol i pro početné skupiny.

Naši partneři:

Penziony, chalupy k pronajmutí a další nabídka ubytování v Jižních Čechách s přímými kontakty.

Naše ubytování prezentuje na svých stránkách i vyhledávaný ubytovací portál MegaUbytko. V kategoriích ubytování Třeboňsko a ubytování Jižní Čechy naleznete i mnoho zajímavých možností na výlety v této oblasti. Srdečně Vás zveme na návštěvu.

 

Zavřít

VOLNÉ POKOJE NA LÉTO 2020

volejte: 724 165 071

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím